TERAPIA NADPOTLIWOŚCI

Leczenie-potliwości

TERAPIA NADPOTLIWOŚCI

Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego (gruczoły potowe). To zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe zastępując wcześniej zablokowane. Oznacza to, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale w końcu zanika. Terapia nadpotliwości z zastosowaniem toksyny botulinowej to obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda.

Przebieg zabiegu:

Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości osób zabieg jest minimalnie bolesny, ale osoby wrażliwe mogą być znieczulone. Sam zabieg trwa ok. 30 minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Pierwsze efekty są widoczne po 5 dniach, pełny efekt jest widoczny po 2 tygodniach od zabiegu i utrzymuje się do 6-12 miesięcy.

Działania niepożądane

Przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1 tygodniu.